• ALTIN (TL/GR)
  2.032,04
  % 0,76
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1562733,727
  % -2,35
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

2023 Güncel Konular

2023 Güncel Konular

Ülkemizde son zamanlarda çok hareketli dakikalar yaşanmaya devam ediyor ve en çokta 2023 güncel konular merak ediliyor. Bugün sizler için hazırladığımız makalemizde 2023 yılı güncel konular hakkında biraz konuşacağız.

2023 Güncel Konular

2023 Yılına girdiğimiz andan itibaren birçok olay yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Bu yılın en önemli konularından biri ise ekonomi ve seçim. Uzun uzun konuşacağımız bu makalemizde dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan 2023 güncel konular yazımızı incelemeye başlayalım.

Ekonomi

Son yıllarda tüm siyasilerin ve halkın en net gündemlerinden biri olan ekonomi, birçok kişi ve kişiler tarafından yorumlanmaya devam ediyor. Ekonominin iyiye gidip gitmediği konusunda birçok fikir ortaya atılmakta ancak asıl olarak bu konunun net bir şekilde belli olacağı zamanın seçim olduğunu düşünüyoruz.

Ekonomi bakımından ülkemizi ele aldığımızda geniş ticari hacmi ve ülkemizin topraklarındaki verim, ekonomimizin kötü olmadığını bir nebzede olsa bizlere göstermektedir. Ancak bu verimi ve ülkemizin değerlerini güzel ve anlamlı bir şekilde değerlendirdiğimiz zaman ekonomimizin kötü olmayacağını da hatırlamadan geçmek istemeyiz. 2023 Güncel konular adlı yazımızda ilk önce ekonomi başlığına yer vermek istedik.

Ticaret

2023 güncel konular arasında elbette ticaret yer almaktadır. Türkiye ticaret açısından oldukça geniş bir alana yayılmış durumda. Gerekse uluslar arası, gerekse kendi içerisinde birçok ticaret yapılmaya devam etmektedir. Sadece ülkeler bazında değil, insanlarda kendi içinde ticaret yapmaktadır. Atalarımız ticarette para var dediklerinde bunu daha net bir şekilde görebiliyoruz. Özellikle ticaretin son yıllarda gelişmeye ve daha da hızlı yayılmaya başlaması, elbette bu konuda da tedbirlerin alınmasına ve aynı zamanda fırsatçı insanlarında ortaya çıkmasına neden olmuştur. 2023 yılına girdiğimiz zaman otomobil satışları için noterden alınan ücretin 903TL’ye çıkması da bu konuda alınan tedbirlerden sadece bir tanesi diyebiliriz.

Ancak zaman içerisinde daha da artan ticaret hacmi, yeni kısıtlamaların ve değişikliklerin ortaya atılmasının bir habercisi olarak düşünüyoruz. Elbette bunu yaşayarak göreceğiz fakat yine de vatandaşların bu konuda tedbir alması gerektiğini ve daha dikkatli bir şekilde ticaret yapmalarını tavsiye ediyoruz.

Otomobil Piyasası

Otomobil piyasasındaki çalkantı ve değişiklik sadece ülkemizde değil tüm dünya basınında viral olmuş durumda. Sosyal medya platformlarında otomobil fiyatlarının kıyaslandırıldığı postları gördüğümüz zaman hem gülüyor hem de üzülüyoruz. Özellikle pandemi döneminden sonra değişen ve bir anda fiyatların arşa çıktığı otomobil piyasası neden bu duruma geldi hala net bir açıklama yapılamamaktadır. Ancak bizler yine de bu durumun bu hale gelmesini fırsatçıların sağladığını düşünüyoruz. İnsanlar birbirlerine bakarak fiyat oluşturdular ve yine de artacağını düşünen araç alıcılarının bu fiyatlara rağmen araba satın alması bu durumu tetikledi.

Bu saatten sonra herhangi bir değişikliğin olacağını asla düşünmüyor olsak da, günümüzde artık en azından daha fazla artmasında biz bu şekilde kalmasına da razıyız gibi birçok cümle duymaya başladık. Üzücü olmasına rağmen, bu duruma alışmak zorunda olduğumuzu da hatırlatmak isteriz. Devletin bir müddet sonra bu duruma da el atacağına kesinlikle eminiz.

Deprem

Asrın felaketini yaşadığımız ve binlerce canımızı kaybettiğimiz bu felaketten ötürü öncelikle tüm Türkiye’ye geçmiş olsun ve baş sağlığı dileklerimizi iletmek isteriz. Ülkemizin asıl ve tek konusu şu an deprem felaketidir. Hayatımız boyunca neredeyse hiç böyle bir şey ile karşılaşmadığımız, tüm ülkenin bir anda yasa boğulduğu bu felaket, neredeyse tüm dünyayı etkilemiş durumda.

Özellikle enkaz altından sağ kurtulan insanları gördüğümüz zaman içimize bir nebze de olsa su serpildiği bu son günlerde, uzun bir süre daha ülkemizin gündem konusunun deprem olacağını söyleyebiliriz. Gerekli tüm tedbirler alınana kadar, aynı şeylerin birdaha yaşanmaması için çalışmalara başlanana kadar, ülkemizin tek gündem konusunun bu olmasını diliyoruz.

2023 güncel konular adlı makalemizi bu şekilde sonlandırıyoruz. Her ne kadar çok karışık ve farklı duygular hissettiğimiz şu günlerde, yaptığımız şeylere ve attığımız her adıma daha dikkat etmemiz gerektiğini çok iyi bir şekilde anlamaya başladık. İnsanlar yaşadıkları tüm bu sıkıntıların içerisinde birbiri ile anlayışlı olur ve aynı zamanda empati kurma yeteneklerini kullanırsa, Türkiye daha yaşanabilir bir hale gelecektir. Sağlıklı ve huzurlu günler dileriz.