• ALTIN (TL/GR)
  2.032,04
  % 0,76
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1569045,304
  % -1,87
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Arz Kavramı Nedir? Arz Kanunu Nedir?

Arz Kavramı Nedir? Arz Kanunu Nedir?

Arz kavramı nedir adlı yazımıza hoş geldiniz. Daha öncesinde talep nedir olarak incelediğimiz konumuzun bugün ki kısmı arz ile ilgili olacaktır. Arz talep ilişkisi, aslında hayatımızın her alanında yaşadığımız önemli bir kavramdır. Sizler marketten aldığınız bir üründe dahi arz talep ilişkisi içerisine giriyor ve bunu yaşıyorsunuz. Yazımızda bu konuyu daha detaylı bir şekilde işleyeceğiz.

Arz Kavramı

Aldığınız herhangi bir hizmet yada ürüne her geçen gün oluşan talep ve istekler, bu isteklere bağlı oluşturulmuş üretim ve hizmet arz olarak adlandırılmaktadır. Maliye ve mikro iktisat bölümlerinde önemli bir yerde duran arz Türkiye’nin birçok noktada önemli kararlar alınırken ve uygulanırken faydalanılan bir sistem haline gelmiş durumda. Genel olarak baktığımız zaman kelime anlamının da sunum olduğunu düşündüğümüzde insanların taleplerine karşı oluşturulmuş sunum olarak basitleştirebiliriz.

Arz Talep İlişkisi Nedir? Arz Kavramı Nedir?

Tarihi açıdan geriye gidecek olursak arz, insanların taleplerinden sonra oluşmuş bir değerdir. 1700’lü yıllara kadar dayanan bu durum Adam Smith’e kadar dayanabilmektedir. İnsanlar herhangi bir ürüne talep etti, bu talep sonucunda üretim arttı ve bu artan üretime arz denildi. Hayatınızın geri kalanı boyunca arz ilişkisi tam olarak bu şekilde belirtilmeye devam edecektir.

Arz ve talep ekonomin can damarı olmuş ve olmaya da devam edecek bir konu aslında. İnsanlar var olduğu sürece satın alma konusunda her şey devam edecek ve bu devam ettiği sürece arz talep ilişkisi varlığını sürdürecektir. Ekonomi alanında değerlendirmemiz gerekirse, arz demek talebin şekline ve durumuna göre şekillenen üretim demek daha doğru olacaktır.

Arz Kavramı Özellikleri Nelerdir?

Yukarıda sizlere belirtmiş olduğumuz gibi arz kavramı ve talep ekonomi konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Bununla beraber talep ilişkisi ve arz, ekonomik açıdan önemli olduğu için, üniversitelerde bile ayrı bir konu olarak işlenmeye devam etmektedir. Sözcük anlamı olarak sunum ve üretim olarak değerlendirilen arz, beraberinde birçok özelliğe sahiptir. Ekonomi içerisinde mikro ve makro iktisatın konusu olan arz, oluşmuş belli bir düzen ve piyasanın içinde hizmetlerin hem zaman hem de para anlamında insanlara sunulmasıdır.

Sizin gittiğiniz bir marketin yada pazarın içerisinde bulunan, raflarda dizilen tüm ürünlerin aslında bir arz olduğunu söylemek isteriz. Arz olduğu sürece hizmet olur ve arz olduğu sürece talep meydana gelir. Sizin almak istediğiniz ürün aradığınız yerde tam olarak karşınızda bulunuyorsa, arz ilişkisi içerisine girmiş oluyorsunuz.

Her ne olursa olsun aldığınız ürün yada hizmetin belirli bir sınırı ve fiyatı olmak zorunda. Eğer olmazsa, arz talep ilişkisi bozulmuş olacaktır. Ayrıca tüm ürün ve hizmetlerin satışının olması gerekli. Aksi halde talep oluşumu bozulur ve arz talep eğrisi yönelimini negatife çevirir. Sıralamış olduğumuz noktalar arzın önemini çok daha net bir şekilde bizlere göstermektedir.

Arz Kavramı Neye Bağlı Oluşur?

Arz, ürünlerin talebine bağlı meydana gelmektedir. Talep yoksa arz yok demektir. Arz, talep ilişkisi tam olarak burada oluşmaktadır. Bundan kaynaklı olarak arz oluşumu ekonominin can damarı konumundadır. Geçmiş yıllarda da gördüğümüz üzere, piyasaya sunulan tüm ürün ve hizmetlerin, öncelikli olarak talebe bağlı olduğunu ve sonrasında arz oluşumu noktasına geldiğini unutmamalısınız. Teknolojik düzey ve yapılar, üretim faktörleri, halkın istek duyduğu ve oluşturduğu talep, alınan ekonomik kararlar ve oluşturulan politikalar, fiyat beklentileri ve enflasyon.

Sıraladığımız tüm bu noktalar arz oluşumu için oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bu yazımızın sonunda ise arz talep ilişkisini daha net bir şekilde anladığınızı düşünüyoruz.