• ALTIN (TL/GR)
  2.027,48
  % -0,24
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1265
  % 0,27
 • € EURO
  33,8093
  % 0,52
 • £ POUND
  39,5169
  % 0,36
 • ¥ YUAN
  4,3255
  % 0,21
 • РУБ RUBLE
  0,3373
  % 1,15
 • BITCOIN/TL
  1619281,494
  % 1,64
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Bilanço Nedir? Bilanço Özellikleri Nelerdir?

Bilanço Nedir? Bilanço Özellikleri Nelerdir?

Bilanço nedir yazımıza hoş geldiniz. Bugün sizlerle birlikte tüm şirketlerin ve hatta ticaretle uğraşan kişilerin bilmesi gereken en önemli noktalardan bahsedeceğiz. Kısa ve giriş tanımı yapacak olursak, bilanço bir şirketin yada ticaret hanenin büyüyüp büyümediği, yıllık değişimi gibi birçok konuda bilgi sahibi olunmasını sağlamaktadır. Bilanço tabloları, her konuda bilgi edinebileceğiniz ve bu bilgiler sayesinde değişikliğe gidebileceğiniz noktaları içermektedir.

Bilanço Nedir?

En çok yatırımcıların ve şirketlerin önemli noktası olan bilanço, tablo halinde oluşturulan ve sonrasında sunum haline getirilebilen bir göstergedir. Bu tablo sayesinde bulunduğunuz şirketin ne durumda olduğunu çok rahat bir şekilde anlayabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz. Dilerseniz giriş kısmını daha fazla uzatmadan, bilanço hakkında tüm detayları incelemeye başlayalım.

Bilanço

Bulunduğunuz şirketin yada işletmenin mali durumunu öğrenmek istediğinizde her gün gelen giden paraları oturup tek tek kontrol edemezsiniz. Bunun için genelleştirilmiş bir tabloya yada veriye ihtiyaç duyarsınız. İşte bilanço tam olarak bu noktada işinize yarayacaktır. Hem şirket ortakları hem de şahsi yatırımcılar için önem arz eden bilanço tabloları, 1 yıllık durumu tüm detayları ile sizlere sunacaktır.

Bilanço nedir sorusunun devamında ise aslında bilançonun önemini konuşmamız gerekecek. Bu kadar önemli olmasının sebebi ise şirketin mali durumunu, büyüyüp küçülme gibi hesapları yani kısaca şirketinizin tüm geleceğini bu tablolar üzerinden görebiliyor olmanızdır. Aynı zamanda sadece kendi işletmenizin durumunu değil, bilanço tabloları ile rakip işletmelerinizin de ne durumda olduğunu görebilir, gerekli yerlerde kıyaslamalar yapabilirsiniz.

Şirketinizin geleceğine yön vermek istediğiniz zaman bilanço hesaplamaları ve tabloları kullanırsınız. Eğer ileri ki dönemlerde işletmenizin sorun yaşayacağını düşünüyor yada ön görüyorsanız bunu sadece bilanço tabloları ile görebilirsiniz. Devamında ise gerekli önlemleri alabilir ve işletmenizin daha sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

Şirketlerin en önemli şahıslarından olan ortaklar, ileriye dönük yatırımlar yapmak istediğinde yada şu an ki durumda yatırım yapmanın olumlu olup olmayacağına hazırlanan bilanço tabloları ile karar vermektedir. Bundan kaynaklı olarak uzmanlar tarafından hazırlanan bilanço tabloları çok hassas ve doğru bir şekilde hazırlanmalıdır.

Bilanço Nedir? Ne İşe Yarar?

Konuşmaya başladığımızdan beri aslında bilançonun ne işe yaradığından söz ediyoruz ancak bir de ayrı bir başlık altında inceleyelim. Yılın belirli dönemlerinde şirketin mali durumunu, gelecek hedeflerini, gelir gider arasındaki farkları ve riskleri, hedeflere olan yakınlık uzaklık derecesini gösterir ve bunun için önceden çalışmalar oluşturmanızı sağlar.

Şirketlerin gelecek hedefleri, anlık başarı durumunu, rakipler arasında başarı durumunu, gelecekte devamlılığı, sorumluluklarını yerine getirip getiremediği gibi tüm konularda bilanço tabloları gerekli tüm bilgileri sizlere aktaracaktır.

Bilanço Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Gelelim en önemli kısma. Bilançolar yılın belirli dönemlerinde hazırlanmak zorundadır. 3,6,9 ve 12 aylık kısımlarda hazırlanır ve bu kısımlar içerisindeki tüm mali durumu kapsar. Ayrıca bilanço hazırlarken ne kadar hassas olunması gerektiği ve dikkat edilmesi gereken hususları bir de maddeler halinde inceleyelim.

 • Başlık kısmında bilançonun hazırlanma tarihi ve ismi yer almalıdır.
 • Sol kısma aktifler eklenmelidir. Yani şirketin alacakları eklenmelidir.
 • Sağ kısımda pasifler bulunmalıdır. Pasif içerisinde şirketin sermayesi, geçmiş dönemlerde elde edilen kar veya zarar, yedek akçe ve borçlar yer almalıdır.
 • Son olarak bilanço tablosunu hazırlayan kişinin, şirketin durumu hakkında notlar ve bilgilendirmeler eklemesi gerekmektedir. Bu sayede tablo, belirgin bir şekilde daha iyi anlaşılacaktır.

Bilanço Nedir? İçeriğine Neler Yazılır?

Yukarıdaki maddemizde de bahsettiğimiz gibi, bilanço tablosunun hazırlanma tarihi ve ismi yer almalıdır. Bu kısım başlık halinde hazırlanmalı. Sonrasında sol tarafta aktifler, sağ tarafta pasifler yer alacaktır. Tablonun asıl önemli kısmı bu iki noktadır ve önem verilerek hassas bir şekilde hazırlanmalıdır. Yanlış bilgiler, tüm her şeyin bozulmasına sebep olabilir. Son olarak görünür ve net bir şekilde önemli notlar eklendikten sonra, tablo tüm sorumlu ve yükümlü kişilere sunulabilir.

Bilanço nedir sorusunu cevapladığımız yazımızın sonuna geldik. Yukarıda sizlere hazırladığımız makalemiz, bilanço tablosunun nasıl hazırlanması gerektiği hakkında tüm bilgileri içermektedir. Belirttiğimiz üzere, bilanço tablosu hazırlanırken ve sunulurken oldukça hassas davranılması gereken bir tablodur. Doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlandığı sürece, bulunduğunuz şirketin veya işletmenin geleceği konusunda daha sağlıklı adımlar atabilirsiniz. Önemli olan sayısal verilerden ve analizlerden yola çıkarak ilerlemektir. Bunun en başında bilanço tablosu yer almaktadır. Sağlıklı ve huzurlu günler dileriz.