• ALTIN (TL/GR)
  2.032,04
  % 0,76
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1605856,568
  % 1,08
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Bitcoin Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Bitcoin Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği hakkında konuşacağımız yazımıza hoş geldiniz. Bitcoin madenciliği son yıllarda ciddi şekilde araştırılmaya başlanmıştır. İnsanlar oturdukları yerden hem bitcoin çıkarmak hem de aynı şekilde dolar kazanmak için bu yöntemlere başvurmaya çalışıyor ancak her şeyin dışarıdan göründüğü gibi kolay olmadığından bunun da birçok teferruatı bulunmakta. Bugün sizlerle birlikte bu detaylardan bahsedeceğiz.

Bitcoin Madenciliği

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki, bitcoin madenciliği yapmak için evinizde ciddi şekilde dizilmiş bir bilgisayar ve ayrıca soğutma sistemleri bulunmalıdır. Aksi taktirde, yaktığınız elektrik ve bilgisayarınızın harcadığı enerji hiçbir şeye yaramayacaktır. Bitcoin madenciliği yaparken sadece 1 bitcoin çıkarmış olsanız dahi harcadığınız elektrik, bir evin 1 aylık elektriği ile eş değer olacaktır. Dilerseniz giriş kısmını daha fazla uzatmadan yazımızı incelemeye başlayalım.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Madencilikten kastımız kazarak çıkarma işlemi değildir. Bitcoin madenciliği elektronik ortamda bitcoin üretmektir. Bunun üretimi sırasında blockchain teknolojisi kullanılmak zorundadır. Madencilik dediğimiz noktayı sizler genellikle mining olarak duyacaksınız. Bitcoin madenciliği yapan kişilere genellikle bu ortam içerisinde miner lakabı takılır.

Aslında genel olarak baktığımız zaman bitcoin madenciliğini günümüzde şu an madenlerde altın aramaya benzetebiliriz. Ne kadar çok çalışır ve mücadele ederseniz o kadar çok bitcoin sağlarsınız. Genel olarak baktığımız zaman sadece bilgisayarınızın olması yeterli değil aynı zamanda bilgisayarınızın güçlü donanımlara da sahip olması gerekmektedir. Ancak bu sayede daha çok bitcoin çıkarabilirsiniz. Bitcoin ilk keşfedilmeye başlandığında sadece bilgisayarlar üzerinde bulunan işlemcilerle bu işlemi yapmak mümkündü ancak artık mümkün değil. Artık bunun için Asıc Miner’a sahip olmanız gerekiyor. Var oluş sebebinin sadece bitcoin üretmek olduğu bu cihaz sayesinde, evinizde bircoin madenciliği yapabilir ve bitcoinlere sahip olabilirsiniz.

Veri Madenciliği

Aynı zamanda bilgiye ulaşmak ve daha fazla çalışabilmek için de verilere ulaşmanız gerekmektedir. Hedeflenen bilgiye direkt olarak erişim aynı zamanda para kazanmak demektir. Bilgisayarlarda bulunan programlar aracılığı ile veriler arasında tahminler yürütmek, veri madenciliği olarak adlandırılmaktadır.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Oluşturacağınız her para transferi aynı zamanda bitcoin networuk’e iletilir. Bu iletimlerden sonra node üzerinde işlem yapan her cihaz, büyüklüğü 1 mb olan yeni bloklar oluşturmaya başlayacaktır. Bu bloklar aracılığında öncelikle matematik problemlerini çözmeniz gerekmektedir.

Bitcoin aynı zamanda şifreleme algoritması ile hareket eder. Oluşturan blok, değerini üretmeye çalışır. Bitcoin, şifreleme hareketini değiştiremez yada tersine döndüremez. İnput değeri vererek aynı zamanda değerleme ve deneme yapmak gerekmektedir.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Evinizde oturduğunuz yerden para kazanmak istiyor ve bunu devamlı hale getirmek istiyorsanız, bitcoin madenciliği gayet mantıklı bir iş ancak bazı durumlarda kesenin ağzını açma deyimini gerçekleştirmeniz gerekli. Öncelikli olarak gerekli tüm ekipmana ve kaliteli bir bilgisayara sahip olmalısınız. Ancak bitcoin üretimi yapmak için evinizi tercih ediyorsanız, maliyetleriniz bir hayli artacak demektir. Sermayenizin olması gerek evet ancak bunun yanında güçlü ve canavar misali cihazlarınız olmalı. Ancak bu şekilde bitcoin üretebilirsiniz.

Bitcoin üretimi için öncelikli olarak ihtiyacınız olan şey bir internet ve sağlam çalışır düzeyde bir bilgisayar. Bilgisayarınızın güçlü bir işlemcisinin ve aynı zamanda güçlü bir sisteminin olması gerekmektedir. 6000TL’lik laptoplar ile bu işlemi yapmanız mümkün değildir. Aksine elinizdeki laptobunuzdan da olursunuz.

Bitcoin madenciliği yapmak istediğinizde öncelikle elektrik giderlerinizi hesaplamalı ve bu hesaplamalar sonucunda bu işe değip değmeyeceğini iyi değerlendirmeniz gerekmektedir.

1 Bitcoin Ne Kadar Zamanda Üretilmiş Olur?

Bu durum tamamen sizin kurmuş olacağınız ekipmana bağlıdır ancak şunu belirtmek isteriz ki, milyon dolarlık cihazlar ile bu işi yapan insanların tek bir cihazla çalışmaması ve 1 günde 1 bitcoin çıkarması, ancak sağlam bir ekip ve sermaye ile gerçekleşir. Tek bir cihaz ile bitcoin çıkarmak istediğinizde bu süre 1.200 Gün olacaktır.

Bitcoin üretimi konusunda hazırladığımız yazımızın sonuna geldik. Aslında genel olarak baktığımız zaman, üretmek istediğiniz kapasite ve ekipmanlarınızın güçlüğü konusunda ne kadar gelişim gösterirseniz, kazancınız o derece artacaktır. Aynı zamanda bunu ekip ile yapmak daha mantıklıdır. Aksi taktirde birçok noktada zorlanabilir ve en basit örneği olarak elektrik giderlerinin altından kalkamazsınız. İnsanlar genellikle bitcoin üretmek yerine diğer coinlerin madenciliğini yapmaya devam ediyorlar.