• ALTIN (TL/GR)
  2.024,66
  % 0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0923
  % 0,33
 • € EURO
  33,6900
  % 0,12
 • £ POUND
  39,4902
  % 0,32
 • ¥ YUAN
  4,3216
  % 0,35
 • РУБ RUBLE
  0,3317
  % -0,42
 • BITCOIN/TL
  1586842,297
  % 0,01
 • BIST 100
  9.372,63
  % 0,27

Deprem Öncesi Yapmamız Gerekenler Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Deprem Öncesi Yapmamız Gerekenler Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Deprem öncesi yapmamız gerekenler konusunda ilk okulda mutlaka uyarılmış yada eğitim almışızdır. Elbette hem deprem öncesi hem deprem esnası ve hem de deprem sonrasında yapmamız gereken birçok şey bulunmakta. Bugün sizler için hazırlamış olduğumuz makalemizde bu ince ve hayat kurtarıcı detaylardan bahsedeceğiz.

Deprem

Ülkemizde görülen en acı ve en ağır kayıpların yaşandığı bu büyük afet için, öncelikle tüm Türkiye’ye geçmiş olsun diliyoruz. Geçmiş yıllardan bugüne kadar olan süreçte, ülkemizde yaşanan deprem felaketleri ciddi kayıplarla sonuçlanmıştır. Her ne kadar insanlar artık daha bilinçli bir şekilde hareket ediyor olsalar dahi bizler yine de dikkat edilmesi gereken tüm noktaları sizlerle paylaşacağız.

Ev İçi Güvenlik

Oturduğunuz evi kendiniz yapmadığınız sürece ne şekilde yapıldığı ve ne kadar dayanıklı olduğu konusunda tam olarak bir fikir sahibi olamazsınız. Bu gibi durumlarda size düşen sorumluluklarda bulunmaktadır. Evinizin içerisinde bulunan eşyaların güvenli ve sabit bir şekilde olması gerekmektedir. Sallantıların boyutu ve dakikası ne kadar uzun olursa, sizlerin eşyaların altında kalma riskinizde o kadar artacaktır. Oturduğunuz ev yıkılmasa bile eşyalarınızın sabit kalması sizin ve ailenizin yaşam sağlığı açısından oldukça önemlidir. Öncelikli olarak bu gibi felaketlerden en az zarar ile kurtulmak istiyorsanız ağır ve yaralayıcı olan tüm eşyalarınızı sabitleyin.

Her Zaman Hazırlıklı Olun

İnsanlar depremin ne zaman ve nerede geleceğini asla bilemez. Ancak hazırlıklı olmak her zaman hayat kurtaracaktır. Hazırlıklı olmaktan kastımız sandığınız kadar zor bir şey değildir. Bir çanta ve asıl gerekli olacak ekipmanlar. Öncelikle eğer bir deprem bölgesinde yaşıyorsanız, ilk olarak sizlerin bu maddemizi dikkate almasını istiyoruz. Hazırlayacağınız çanta içerisinde powerbank, mevsim durumuna göre kıyafet, tok tutucu gıdalar ve her ihtimale karşı biraz nakit para. Bu sayede deprem sonrasında kendinizi idare edebilecek yada gitmek istediğiniz yere gidebilecek kadar imkan sahibi olacaksınız. Powerbank cihazınızın dolu olmasına lütfen dikkat edin. İşinize yarayacak en önemli malzemelerden biri budur.

Panikle Hareket Etmeyin

Panik yaparak kendinizi dışarı atmanız yada kaçmaya çalışmanız o an içerisinde yaralanmanıza ve ciddi hasarlar almanıza neden olabilir. Olabildiğince soğuk kanlı kalmalı ve afet anının geçmesini beklemeniz gerekmektedir. Kısa bir süre sonra kendinizi dışarı atabilir ve sevdiklerinize yardım edebilirsiniz.

İhtiyaçlar

Depremin durduğunu hissettiğiniz anda soğuk kanlı kalarak ihtiyaçlarınızı hızlı bir şekilde toparlamalı ve dışarı çıkmalısınız. Bunu yapmanız için 3-4 dakika size yeterli olacaktır. Bu süre içerisinde arabanızın anahtarı, evin içerisinde tuttuğunuz birikimleriniz ve mevsime göre kıyafetlerinizi alarak çıkmanız gerekmekte. Deprem sonrasında tekrar evinize giremeyeceğinizden ötürü, ihtiyaçlarınızı yanınıza almanız çok ama çok önemlidir.

Eve Girmeyin

Eviniz hasar almadıysa bile o gece evinize girmeyin. Deprem sonrasında yaşanacak olan artçı sarsıntılar evinizin çökme ve daha fazla hasar almasına sebep olabilir. Bunun yerine aracınız varsa aracınızın içinde yoksa da dışarıda daha güvenli ve binaların az olduğu noktalarda beklemeli ve gecenin atlatılması için dikkatli olmalısınız. Son yaşanan bir asrın felaketinde artçı sarsıntılardan ötürü birçok binanın çöktüğü ve insanların içeride mahsur kaldığına şahit olduk.

Temel İhtiyaçlar

Deprem sonrasında yapmanız gereken ilk şeylerden biri aracınız varsa aracınıza yakıt doldurmak ve atm’ye gitmektir. Şiddeti ve devamlılığı konusunda risk barındıran her durum, benzine ve nakit paraya ihtiyacınızın artmasına sebep olacaktır. Soğuk hava şartlarında aracınızda beklemek durumunda kaldığınızda, en çok benzine ihtiyaç duyacaksınız. Sonrasında ise oluşabilecek herhangi bir elektrik ve sistem çökmelerinde, kredi kartı ve online işlemler gibi elektronik ortamları kullanamayabilirsiniz. Bundan ötürü nakit paranız her zaman cebinizde durmalı.

Güvenlik

Bu gibi afet durumlarında canınıza bir şey olmadığı sürece kendinizi koruma altına almalı ve hem kendinizi hem ailenizi korumalısınız. Bunun için öncelikle tüm değerli eşyalarınızı yanınızda tutmalı, aracınızın kapılarını kitlemeli ve insanlardan olabildiğince uzak bir noktada konaklamalısınız. Yağma, hırsızlık, zor kullanma gibi durumlarla karşılaşmamak için güvenliğiniz konusunda o an ki şartlarınız neyi gerektiriyorsa, o şekilde hareket etmenizde fayda var.

Deprem ile alakalı hazırladığımız yazımızın burada sonuna geliyoruz. Bir daha hiçbir şekilde böyle bir felaketle karşılaşmamayı umuyor ve hayatımızın geri kalan kısmında almamız gereken tüm tedbirleri alıp duyarlı olmayı temenni ediyoruz. Sağlıklı ve huzurlu günler dileriz.