• ALTIN (TL/GR)
  2.034,10
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1259
  % 0,27
 • € EURO
  33,8275
  % 0,58
 • £ POUND
  39,5494
  % 0,44
 • ¥ YUAN
  4,3251
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3382
  % 1,39
 • BITCOIN/TL
  1597136,107
  % 0,50
 • BIST 100
  9.386,61
  % 0,13

E-Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

E-Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

E-ticaret nedir sorusunu cevaplayacağımız yazımıza hoş geldiniz. E-ticaret son yıllarda popüler olan ve insanların oturdukları yerden dahi yapabilecekleri internet üzeri satışların genel tanımıdır. Dünya üzerinde birçok firma, e-ticaret platformlarını kullanarak satış yapmakta ve buna oranla ciddi şekilde paralar kazanmaktadır. Sizlerde e-ticaret hakkında bilgi almak istiyorsanız, yazımızın içeriğini inceleyebilirsiniz.

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret aslında baktığımız zaman çok geniş kapsamlı bir içeriğe sahiptir. Birçok platform üzerinden e-ticaret yapabilir ve bu platformlar aracılığı ile kısa zaman içerisinde ciddi oranda satış yapabilirsiniz. E-ticaret siteleri hakkında ayrı bir şekilde sizlere yazı hazırlayacağız. Ancak öncelikle e-ticaretin ne olduğu hakkında bilgilendirme yapmamız gerekli. Dilerseniz giriş kısmını daha fazla uzatmadan yazımızı incelemeye başlayalım.

E-Ticaret Nedir?

Evinizde kullanmadığınız vazonuzu internet üzerinden satmak bile bir e-ticarettir diyebiliriz. İnsanlar, kendi dükkanları ve mağazaları olmalarına rağmen internet üzerinden satış yapmakta ve özellikle belirli bir zaman sonra satışlara yetişememektedir. Bunun nedeni ise, bu platformların dünyaya açılıyor olmasıdır. Yani sadece Türkiye değil aynı zamanda tüm dünya ülkelerine rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Sadece kurulu web sitelerinde bu ticareti yapmak istemeyebilirsiniz. Bunların yanında aynı zamanda sosyal medya üzerinden de ticaret yapabilir ve bunları geniş platformlarda paylaşabilirsiniz. Genel olarak baktığımız zaman bu ticaret türünü kullanarak para kazanmak istediğinizde sizin için gerekli olan şeyler bir bilgisayar internet ve biraz sermayedir. Amazon-ebay gibi platformlarda yeri geldiğinde sermayeniz olmadan bile ürün satışı yapabiliyorsunuz. Bu noktada sizler aracı oluyorsunuz ve sadece aradan para kazanıyorsunuz.

Elinizde belirli bir sermaye olduğunu düşünelim. Bu sermayenin miktarı 20.000TL olsun. İnternet üzerinde satılan en sık ürünlerden bir tanesi elektronik aksesuarlardır. Elektronik aksesuar satışı yapmak, size birçok noktada iyi bir kazanç getirebilir. Bu 20.000TL’nizin çoğu ile gidip ürünleri alabilir ve sonrasında internet üzerinden satmaya başlayabilirsiniz.

Anlatması kadar keşke kendisi de kolay olsa ancak çalışıp emek verdiğiniz sürece başaramayacağınız hiçbir şey olmadığını da sizlere hatırlatmak isteriz. İnternet üzerinden satılan tüm ürünler bu başlığımızın altında değerlendirilebilir. Yani, sizler ister sosyal medyadan, ister ticaret platformlarından kısacası nereden olursa olsun satış yapmaya başladığınızda, dünya üzerinde herkesin yapmış olduğu işe dahil olmuş olacaksınız.

E-Ticaretin Avantajları Nelerdir?

Bu konuda sizi bilgilendirmek istiyoruz. Aslında bu noktada sizlere birçok avantaj sayabiliriz ancak önemli olan belli başlı olanlar ve sizin işinize yarayacaklar. Özellikle, ulaşım, depo, dükkan kirası gibi büyük giderlerden direkt olarak kurtulmuş oluyorsunuz. İsterseniz 20.000TL’lik ürün alın gidip evinizin boş bir yerine doldurabilirsiniz. İnternetten satış yapacağınız için tek ihtiyacınız olan bir kamera ve bilgisayar olacaktır. Bu da günümüzde 100 evin içerisinden 96’sında bulunmaktadır. Maddi olarak birçok masraftan kurtulmuş olacak ve aynı zamanda oturduğunuz yerden para kazanmanın tadına varmış olacaksınız.

Dezavantajları Nelerdir?

Elbette bu durumun bir de dezavantajları bulunmakta. Sizler bilgisayar üzerinden çalışmaya başladığınızda özellikle saatlerce evinizden dışarı çıkmayacak ve tabiri caizse insan yüzü görmeyeceksiniz. Hal böyle olunca insanlar arası etkileşiminiz düşmeye başlayacak. Tüm bunların yanında yaşanacak olan yada yaşanabilme ihtimali olan teknik aksaklıklar işinizin ilerleyişinde sizlere zorluk çıkaracak. Harici olacak zorluk çekeceğiniz herhangi bir nokta olduğunu düşünmüyoruz.

Başarı Yakalamak İçin Neler Gerekli?

Özellikle bu noktada başarı elde etmek istiyor ve aynı zamanda bunun devamlılığını hedefliyorsanız, ürünlerinizin kaliteli olması en başta net kurallarınız arasında olmalıdır. Eğer, sattığınız ürünler kaliteli olmazsa ve bu zamanla müşterilerinizden olumsuz dönüşler almanıza sebep oluyorsa, işte o zaman başarı konusunda geri plana düşmeye başlarsınız. Bunların yanında, ürün takibi ve iş sorumluluğu konusunda kendi içinizde disiplin oluşturmalısınız. Aksi taktirde, ileriye dönük şirketiniz yada platformunuz performans düşüklüğü yaşar ve rakipleriniz sizin önünüze geçmeye başlar.

Sonuç olarak sadece siz bu işi yapmıyorsunuz. Ayrıca sadece sizinle beraber bu ülkede bu işi yapanlar yok. Tüm dünya genelinde olan bir işten bahsediyoruz. Bu konuda hazırladığımız yazının yavaş yavaş sonuna gelirken sizlere şunu belirtmek istiyoruz, eğer platformlar üzerinde çalışmaya başlar ve zaman içerisinde kurmuş olduğunuz disiplin ile işlerinizi büyütürseniz, ekip çalışmasına da ayrı bir şekilde önem vermelisiniz. Sağlıklı ve huzurlu günler dileriz.