• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ev satın alırken nelere dikkat edilmelidir konusunda hazırladığımız yazımıza hoş geldiniz. Bugün sizlerle birlikte hayatında ilk defa ev alacaklar için neler yapılması gerektiği konusunda konuşacağız. Market ve manava giderek alışveriş yapmak gibi olmayan ev satın alma, her zaman alabildiğiniz yada canınız sıkıldığında değiştirebildiğiniz bir durum değildir. Elbette dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Ancak insanlar, bazen ilk evin heyecanına kapılarak bazı noktaları atlamaktadır.

Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ev satın alırken nelere dikkat edilmelidir sorusu aslında en başında bizim dikkate almamız gereken bir noktadır. Bunu birçok kişi atlıyor yada unutuyor. Evin sadece büyük olması ve içinin yapılı olması önemli değildir. Tüm detaylardan sırası ile bahsedeceğiz. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan yazımızı incelemeye başlayabiliriz.

Alt Yapı

Ev satın alırken nelere dikkat edilmelidir sorusunun en başında ilk maddesi alt yapı olacaktır. Ev alırken, evinizin tüm alt yapısını ve iç yapısını sorgulamanız gerekmektedir. Özellikle insanlar sıfır daire aldıkları zaman su tesisatı ve banyo tuvalet gibi noktalarda su ile alakalı sorunlar yaşamaktadır. Bunu sorgulamak en doğal hakkınız çünkü sizler ev satın alıyorsunuz, çikolata değil. Günümüze baktığımız zaman en kötü evin 2.000.000TL olduğunu düşündüğümüz zaman, hafife alabileceğimiz rakamlardan bahsetmiyoruz. Öncelikli olarak alt yapı kontrolü yapmalısınız.

Deprem Dayanıklılığı

Bildiğiniz üzere ülkemizde yaşanan deprem felaketinin ardından uzun bir süre geçti. İnsanlar, birçok yerde birçok noktada hayatını kaybetti ancak bunun sebebinin deprem olmadığı çok açık bir şekilde bizlere gösterildi. Deprem değil, bina öldürür. Bu konuyu bir kenara bırakalım ve ev satın alırken nelere dikkat edilmelidir sorusuna dönelim. Yeni bir daire almak istediğiniz zaman eğer sıfır daire alıyorsanız deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığını sorgulamanız gerekli. Zaten yaşanan bu felaketin ardından artık insanlar bu konuda daha da hassaslaştı.

Yapının uygun olup olmadığını sorgulamalı ve gerekli yerlerde gerekli incelemeleri yapmalısınız. Aksi taktirde, kendi hayatınızı kendi elinizle riske atabilirsiniz. Üstelik bu durumu para vererek yaşayabilirsiniz ki bizler bunu istemeyiz. Eğer sıfır bir daire almıyorsanız, geçmişe yönelik yapılan incelemeleri kontrol etmeli ve uygunluk durumuna göre satın almalısınız.

Konum

Çekirdek bir aileyseniz ve gün içerisinde ailenizden her biri farklı bir yere gidiyorsa, konum sizin için çok önemli olacaktır. Genellikle Anne ve Baba işe gider, çocuklar ise okula yada dershaneye. İşte bu durumda, almak istediğiniz evin konumu son derece önem arz etmektedir. İnsanlar her ne kadar şehir kalabalığından uzaklaşmak istiyor olsa bile, bir noktada aynı kalabalığa mecbur kalmak durumunda oluyorlar. Sizlerde eğer yeni bir ev almak istiyorsanız, çok uzak ve ulaşımı zor noktalardan tercihler yapmamalısınız.

Tesisat Yapısı

İnsanları hayatlarından bezdiren diğer bir nokta ise tesisat. Ev satın alırken nelere dikkat edilmelidir sorusunun en net ve keskin cevaplarından biri tesisat yapısı olacaktır. Eve taşınmadan önce eksik olan noktalar varsa önceden yaptırmalı ve sonrasında yeniden evinizin düzenini bozmak zorunda kalmamalısınız. Tesisat, özellikle su bakımından oldukça önemlidir. Zaman içerisinde eskiyen ve özelliğini yitiren borular, bir noktadan sonra patlak vermeye başlıyor. Sizlerde bu durumu yaşamak istemiyorsanız, tesisat yapısını kontrol ettirmeli ve hatta imkanınız varsa yenilemelisiniz.

Güvenlik Unsurları

Ev satın alırken nelere dikkat edilmelidir sorusunun son maddesine gelmiş bulunuyoruz. Aklınıza gelen tüm güvenlik unsurları sizin için çok önemli olacak. Özellikle, ilk yapmanız gereken evinizin içerisinde ki elektrik tesisatını kontrol etmenizdir. Prizler düzenli bir şekilde oturuyor olmalı ve herhangi bir kaçak olmamalı. Aksi taktirde bir yangınla karşılaşabilir ve tüm emeklerinizin heba olmasına sebep olabilirsiniz.