• ALTIN (TL/GR)
  2.032,04
  % 0,76
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1589475,400
  % 1,56
 • BIST 100
  9.374,20
  % 0,29

Faizsiz Gazi Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Faizsiz Gazi Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Faizsiz gazi kredisi hakkında konuşacağımız yazımıza hoş geldiniz. Bugün sizlerle birlikte gazilere verilen faizsiz kredi hakkında konuşacağız. Gazilerimiz, bu ülke ve topraklarımız için son derece önemli kişilerdir. Canlarını, mallarını sadece bu ülke için feda etmeye hazır, bu uğurda gözünü kırpmadan savaşabilecek kişilerdir. Aynı zamanda, onlara tanınan tüm haklar, sonuna kadar hak ettikleri ve bizler açısından kıymetlerini bir kez daha gözler önüne sermektedir.

Faizsiz Gazi Kredisi

Faizsiz gazi kredisi, bankaların proje olarak geliştirdiği ve gazilerimize bir katkısı olması amacıyla gerçekleştirilmiş imkanlardan bir tanesidir. Faizsiz kredi almak, ülkemizde neredeyse imkansız hale gelmiştir. Ancak bu durumdan gazilerimiz faydalanabilmektedir. Bunun nasıl olduğu hakkında konuşacağımız yazımıza dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan başlayalım.

Faizsiz Gazi Kredisi Nasıl Alınabilir?

Gazilerimiz için hazırlanan bu proje kapsamında, sadece gazi olmuş, aynı zamanda askeri alanlarda görev almış gazilerimiz için hazırlanmış bir muafiyet çalışmasıdır. Gaziler, faizsiz kredi alabiliyorlar. Sadece kredi anlamında değil, gazilerimiz birçok alanda birçok yerde muafiyet görmektedir. Bizler bunun olmasından gurur duyuyoruz. Seyahat, barınma, maaş gibi konularda gazilere öncelik tanınması ve aynı zamanda SGK tarafından daha çok önem gösterilmesi bizleri mutlu etmekte. Bu konuda bankalarında geri kalmamasını görmek ayrı bir umut kaynağı.

Ancak şöyle bir durum var ki, faizsiz kredi konusunda birçok konu konuşulmakta ve insanların kafası karışmakta. Bu durumu gayet iyi anlayabiliyoruz. Gazilerin almış olduğu faizsiz krediler, devlet destekli olmakla beraber Toki evlerinde kullanılabilen ve konut kredisi kapsamında geçen kredi ödemeleridir.

Faizsiz Gazi Kredisi Ne Kadar?

Elbette gaziler için sıfır faiz oranı ile kredi imkanı sağlansa da belli başlı şartları yerine getirmiş olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda kredi kullanım alanları açısından da bazı şartlar ve kurallar geçerlidir. Hazırlanan ilgili yasa kapsamında, gaziler için faizsiz kredi imkanı 2021 yılında 177 Bin TL’idi.

2022 ve 2023 yılları için belirlenen tutar şu an için belirlenmemiş yada belirlense bile yayınlanmamıştır. Sizler bu kredi miktarını bankalara giderek öğrenebilir ve güncel tutarda faiz oranı olmadan kredi çekebilirsiniz.

Kredi Oranları Neye Göre Belirleniyor?

Gazilere verilen faizsiz kredi miktarının belirlenmesini sağlayan bazı kanunlar ve yönetmelikler bulunmakta. Bunlardan en başında 2985 Toplu Konut Kanunu ve 2330 Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması gelmektedir. Bu kanunlar doğrultusunda her yıl güncellenen asgari ücret ve enflasyon oranlarına göre gazilere faizsiz kredi imkanı tanınmaktadır.

Kredi Alma Süresi Ne Kadar?

Genel olarak en çok sorulardan biri ise kredinin kaç günde alınabiliyor olmasıdır. Aslında bu durum gazilerin kendileri ile alakalı bir durumdur. İlgili bankanın istemiş olduğu tüm evrakların eksiksiz bir şekilde temin edilmesi halinde kredinizin onaylanması ve almanız 3 iş günü içerisinde gerçekleşebilir. Evrak eksikliği ve tamamlanma süresi göz önüne alındığında bu süre 1 aya kadar ulaşabilir. Yani kısacası bu durum tamamen size bağlıdır.

Gaziler Hangi Kredileri Faizsiz Alabiliyor?

Öncelikli olarak insanların düşüncelerinden biri ise gazi olmuş kişilerin rahat bir yaşam sürmesidir. Bununla birlikte gazilerin öncelikli rahatlığı için bir konut sahibi olmaları gerekmektedir. Halk arasında başını sokacak bir çatı olsun tabiri desek daha doğru olur. Gaziler hangi kredileri faizsiz alabiliyor sorusuna gelecek olursak bunlar arasında ihtiyaç kredisi, konut kredisi, yer almaktadır. Daha detaylı bir şekilde bankalar aracılığı ile gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Faizsiz Krediyi Hangi Bankalar Vermektedir?

Öncelikli olarak gazilere faizsiz kredi veren bankalar devlet bankalarıdır. Sonrasında ise, yapılan çalışmalar doğrultusunda özel bankalarda bu konuda adımlar atmaktadır. Ancak eğer faizsiz gazi kredisi almak istiyorsanız, devlet bankaları ile görüşmeli ve sonrasında bankalar arasında bir tercih yapmalısınız.

Özellikle Ziraat Bankası ve Halk Bank bu konuda daha anlayışlı ve yaklaşımcı şekilde tutum sergilemektedir. Toki konutları için yani konut kredisi için öncelikli olarak Ziraat Bankasını ziyaret etmenizi öneririz. Halk Bank ise daha düşük faizli ve ek masraf almadan gazilere yardımcı olmaktadır.

Yukarıda sıraladığımız maddelerimizde ve hazırladığımız yazılarda gazilere tanınan imkanlar arasında bulunan faizsiz gazi kredisi hakkında konuştuk. Sizlerde ilgili bankalar ile görüşme sağlayarak kredi alabilir ve daha detaylı bilgilere erişim sağlayabilirsiniz. Sağlıklı ve huzurlu günler dileriz.