• ALTIN (TL/GR)
  2.559,20
  % 0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0693
  % 0,66
 • € EURO
  36,0169
  % 0,43
 • £ POUND
  42,9709
  % 1,13
 • ¥ YUAN
  4,5567
  % 0,67
 • РУБ RUBLE
  0,3763
  % -0,36
 • BITCOIN/TL
  1886001,544
  % 0,21
 • BIST 100
  11.064,85
  % 0,37

Hisse Senedi Nasıl Alınır? Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Hisse Senedi Nasıl Alınır? Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Hisse senedi nasıl alınır sorusunu cevapladığımız yazımıza hoş geldiniz. Hisse senedi alıp satmak eskiden insanlara çok zor gibi gelse de, durum artık tamamen tersine dönmüş durumda. Hisse almak ve satmak artık gerçekten çok kolay. Tek tıkla halledebiliyorsunuz cümlesinin, hisse senetleri içinde kullanılabilmesi bizim için gayet normal bir durum. Bugün sizlerle birlikte hisse senedi nasıl alınır sorusunu cevaplayacağız.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse senedi nasıl alınır sorusunu cevaplamadan önce, almanız gereken yada almak istediğiniz hisse senedinin güvenli olup olmadığı konusunda dikkat etmelisiniz. Bu konuda araştırma yapmadan adım atacağınızı düşünmüyoruz ancak giriş kısmında sizlere bu uyarıyı yapmadan geçmek istemedik. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan yazımızı incelemeye ve hisse senedi nasıl alınır sorusunun detaylarını incelemeye başlayalım.

Hisse Senedi Nedir?

Belirli şirketlerin yada bir şirketin, halka arz edilen sermaye ve ortaklık durumunu belirleyen resmi bir evrak konumundadır. Elbette bu durum artık online olarak gerçekleştirilebiliyor ancak, siz bir hisse aldığınızda aslında hissesini aldığınız şirkete ortak olmuş oluyorsunuz. Kazanç artarsa kazanıyor, düşerse kazanamıyorsunuz. Durum aslında bu kadar basit.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Aslında bunun birçok yöntemi bulunmakta ancak bizler sizler için kolay olan noktalardan bahsedeceğiz. Hisse senedi almanın sırası ile birçok yöntemi bulunuyor. Ancak insanların kolayına gelen bir diğer yöntem ise sadece hisse alımı için belirlenmiş platformlardan alışveriş yapmak, yada şirketlerin kendi sitelerinde ayırdığı kısımlardan gerekli işlemleri yaparak hisse almak. Bu konuda karar tamamen size ait ancak bizler yine de güvenmediğiniz hiçbir siteden hisse alımı yapmanızı önermiyoruz.

Bunun yanı sıra sadece hisse senedi alabileceğiniz platformlar bulunmamaktadır. Bankalarınız aracılığı ile hisse hesabı açabilir ve bankanız üzerinden de yatırım yapabilir, hisse alabilir, birçok döviz ve yatırım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için bir banka müşterisi olmanız ve aynı zamanda mobil bankacılığı kullanıyor olmanız gerekli.

Borsa İstanbul, bu konuda en gelişmiş ve güvenilir kaynaklar arasında yer almaktadır. Genellikle insanlar hisse alımı yapmak istediğinde Borsa İstanbul aracılığı ile işlem yapmaktadır. Almak istediğiniz hisse senedine adet belirterek bütçeniz dahilinde yeterli olan miktar kadar anlık fiyattan yada planladığınız fiyattan hisse alabilirsiniz.

Hisse Senedi Almak Para Kazandırır Mı?

Hisse senedi nasıl alınır sorusunun ardından diğer önemli bir nokta ise kazanç getirisi olacaktır. Bu konuda birçok soru alıyoruz ancak şunu belirtmekte fayda var. Hangi noktada neye yatırım yaparsanız yapın, doğru zamanda yatırım yapıp doğru zamanda kazanç elde etmeye çalışırsanız, hiçbir zaman kaybetmezsiniz. Hisse senedi almak, sabırlı olunduğu sürece ve uzun vadede kesinlikle kazanç sağlayacaktır. Aksi bir durum olmadığı sürece bu durum aynı bu şekilde uzun zamandır devam etmektedir. 2012 yılında Borusan şirketine yapılan 100.000TL’lik yatırımın günümüzde 6.230.000TL kazanç getirisi sağlaması, uzun vadenin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Hisse Senedi Almak İçin Bilgi Sahibi Olmak Gerekli Mi?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi doğru zamanda doğru yatırım her zaman kazançlı olacaktır. Ancak araştırma yapmadan, kafadan sallayarak yada parmak ile seçim yapıp yatırım yapmak kendi sermayenizi kendi elinizle riske atmak demektir. Bunun olmasını istemiyorsanız, almak istediğiniz hisseyi önceden belirlemeli ve sonrasında gerekli araştırmaları yapmalısınız. Hisseler hakkında her gün düzenli olarak haber ve bülten yayınlayan platformlar bulunmakta. Bu platformları düzenli olarak takip edebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aynı zamanda, çevrenizde sadece bu iş ile uğraşan ve uzmanlığına, düşüncelerine güvendiğiniz kişiler ile iletişim kurabilirsiniz. Bu sayede hem acele etmemiş olacak hem de doğru zamanda doğru hisseye yatırım yapmış olacaksınız. Uzun vadede yatırım yapmak isteyen kişiler için bu durumun çok problem olacağını düşünmüyoruz ancak her konuda işinizi sağlama almak daha faydalı olacaktır.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Şahsi olarak birkaç cümle eklemek istiyorum. Hisse senedi alırken, öncelikle doğru hisseye yatırım yapmanız gerekmektedir. Paldır küldür, hızlı ve acele verilen kararlar sizlere kazanç yerine sadece zarar getirecektir. Kripto para borsasında acele eden ve panik yapan tüm kullanıcıların binlerce TL kaybetmesinin sebeplerinden biri budur. Borsa bu konuda daha acımasız olabiliyor. Panik yapmamalı ve risk kontrolünü her zaman elinizde tutmalısınız. Bu sayede daha bilinçli ve daha çok kazanan yatırımcılar arasında yerinizi alabilirsiniz.