• ALTIN (TL/GR)
  2.559,20
  % 0,41
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0413
  % 0,65
 • € EURO
  36,0249
  % 0,40
 • £ POUND
  42,9931
  % 1,08
 • ¥ YUAN
  4,5527
  % 0,59
 • РУБ RUBLE
  0,3760
  % -0,36
 • BITCOIN/TL
  1905186,643
  % 0,63
 • BIST 100
  11.064,85
  % 0,37

Muhasebenin Temel Kavramları Nelerdir?

Muhasebenin Temel Kavramları Nelerdir?

Muhasebenin temel kavramları üzerine konuşacağımız yazımıza hoş geldiniz. Bugün sizlerle birlikte biraz muhasebe üzerine konuşacağız. İnsanlar, ticari hayatları boyunca farkında olmadan olsa bile muhasebe ile ilgilenmektedir. Her ay muhasebecileri belirli bir oranda gelir, düzenlemeleri yapar ve ücretini alır. Bizim bildiğimiz kadarı ile tanımı bu şekilde. Ancak muhasebeciler neler yapar ve muhasebenin temel kavramları ne bu konu hakkında konuşmamız gerekli.

Muhasebenin Temel Kavramları

Yazımıza başlamadan önce şunu belirtmeliyiz ki, muhasebe hayatınızın her alanında karşınıza çıkacak bir husustur. Eğer memur değilseniz ve kendi ticaret haneniz varsa, mutlaka muhasebeciniz olacak ve olmak zorunda. Dilerseniz giriş kısmını daha fazla uzatmadan yazımızın detaylarını incelemeye başlayalım.

Sosyal Sorumluluk Kavramı

Sosyal sorumluluk kavramı olarak başladığımız yazımızda, muhasebenin temel kavramları arasında ilk sırada sosyal sorumluluk yer alacaktır. Özellikle sosyal sorumluluk, muhasebenin neden var olduğunu ve işlevini yerine getirmede neden bu kadar önemli rol oynadığını bizlere daha iyi bir şekilde ifade etmektedir. Muhasebe uygulamaları, muhasebe işlevi gibi alanlarda tüm bunları yaparken tarafsız ve doğru bir şekilde yer almasını ifade eder. Muhasebenin temel kavramları arasında sosyal sorumluluk, bu alanda bizlere daha net bir şekilde kendini ifade etmektedir.

Kişilik Kavramı

Bu kavram ise muhasebenin sadece bağımsız bir şekilde işlevini yerine getirmesi ve herhangi bir kişi yada kuruluştan bağımsız bir şekilde dürüst olmakla birlikte yürütülmesini bizlere göstermektedir. Muhasebe aslında tek bir kişidir.

İşletmenin Devamlılığı

Sizler vergisini veren ve bu ülkede yaşayan birer vatandaşsanız eğer, aslında bunu muhasebe sayesinde yapıyorsunuz. Muhasebe uygulamaları ve muhasebe kavramları tamamıyla işlevini yerine getirmek üzere oluşturulmuştur. İşletmenin devamlı olabilmesi için vergi ödenmesi ve aynı zamanda muhasebe işlemlerinin eksiksiz bir şekilde yapılması gerekmektedir. Muhasebenin temel kavramları arasında işletmenin devamlılığı çok önemli ve etkin bir rol oynamaktadır.

Dönemsellik Kavramı

İşletmenin devamlılığı ve sürekliliği konusunda sınırsız bir şekilde var olacağı düşünüldüğü zaman muhasebenin belirli dönemlerde ve belirli zaman aralıklarında faaliyet göstermesi ve sonuçları çıkarması gerekmektedir. Bunun sonucunda ise hem maliye hem de muhasebe olarak dönemsellik ile vurgu yapılması, aynı zamanda sınırsız faaliyetlerin devamlılığı çok önemli bir rol oynayacaktır.

Parayla Ölçülme Kavramı

Parayla ölçülebilen tüm olay ve işlemlerin muhasebe uygulamalarına ölçülü bir para şeklinde yansımasını ifade eder.

Maliyet Esası Kavramı

Maliyet esası kavramı, işletme sahibiyseniz ve ticari anlamda faaliyetler yürütüyorsanız mutlaka karşınıza çıkacak bir durumdur. Sizler, maliyet esası olarak işletmenizin içerisinde var olan tüm demirbaşları, bunların elde edilme maliyetleri, ticari faaliyetlerinizi bildirmeli ve bunu muhasebe aracılığı ile yapmalısınız. Maliyet esası kavramı tam olarak bunu kapsamaktadır.

Tarafsızlık Kavramı

Bu kavram, muhasebe için oldukça önemli bir kavramdır. bir işletmenin tüm ticari geçmişi ve gelecek yatırımları hakkında usulsüzlük olmadan doğru ve net analizlerle ortaya konan tüm resmi kayıtların, bu kavram içerisinde değerlendirileceğini unutmamalısınız.

Tutarlılık Kavramı

Muhasebenin kendi uygulamaları için seçilen tüm politikaların hem geçmişte hem de birbirini izleyen tüm dönemlerinde aynı düzeyde ve oranda devam etmesi gerektiğini ifade eder. Aslında tutarlılık kavramını adından da çok net bir şekilde anlayabilirsiniz. Benzer ticari olaylarda ve kayıtlarda, tüm belgelerin ve kayıtların aynı oranda olması, herhangi bir değişiklik olmadan var olması, en başı ile sonu arasında doğru orantı olması oldukça önemlidir. Muhasebe tutarlılığı konusunda aslında en belirgin tanımı bu şekilde yapabiliriz.

Herhangi bir değişiklik olduğunda ve bunu aynı zamanda usulüne uygun olarak yaptığınızda bunu mali tablolar eşliğinde ayrıca beyan etmeli ve göstermelisiniz. Aksi taktirde bu kavrama karşı gelmiş olursunuz.

Açıklama Kavramı

Geçmişten bugüne kadar işlenen tüm mali tabloların ve muhasebe kayıtlarının aynı zamanda herhangi bir olumsuzluk olduğunda direkt olarak açıklanabilecek olması, muhasebenin tutarlılığı kavramı ile de doğru orantılıdır diyebiliriz. Açıklama kavramı, muhasebenin temel kavramları arasında en belirgin kimliğe sahip olanlardan diyebiliriz.

Tüm bunların yanında son olarak öz kavramı da bulunmaktadır. Her ne olursa olsun muhasebe özdür ve tektir. Kuralları, analizleri ve raporları bellidir bunu değiştiremezsin ve hiçbir şekilde farklı bir şekilde müdahale edemezsin. Muhasebenin temel kavramları yazımızı burada sonlandırmış bulunmaktayız. Sağlıklı ve huzurlu günler dileriz.