• ALTIN (TL/GR)
  2.565,11
  % 0,63
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0422
  % 0,62
 • € EURO
  36,0193
  % 0,47
 • £ POUND
  42,9415
  % 1,13
 • ¥ YUAN
  4,5561
  % 0,68
 • РУБ RUBLE
  0,3761
  % -0,39
 • BITCOIN/TL
  1912369,295
  % 1,35
 • BIST 100
  11.064,85
  % 0,37

Pazar Araştırması Nedir? Pazar Araştırması Nasıl Yapılır?

Pazar Araştırması Nedir? Pazar Araştırması Nasıl Yapılır?

Pazar araştırması nedir sorusunu cevaplayacağımız yazımıza hoş geldiniz. Bugün sizlerle pazar araştırması yaparken aynı zamanda nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz. Dünya üzerinde birçok iş sektörü var ve bu iş sektörlerinin içerisinde milyonlarca insan çalışmakta. Şu an bizim yaptığımız yazarlık sektörü içerisinde emin olun milyonlarca kişi görev alıyor. İnternette girdiğiniz her sitede yazan tek kelime dahi bir insan tarafından yazılıyor.

Pazar Araştırması

Pazar araştırması aslında bir nevi piyasa araştırmasından oluşmaktadır. Sizler herhangi bir işin herhangi bir dalında görev almak istediğinizde, öncelikli olarak pazar araştırması yapmanız gerekli. Bunu yapmadığınız taktirde, sektör içerisine bir adım geriden girmiş olacaksınız. Dilerseniz bu giriş kısmını daha fazla uzatmadan yazımızın detaylarını incelemeye başlayalım.

Pazar Araştırması Nedir?

Pazar araştırması, ticari faaliyet göstermek isteyen kişilerin, sektör içerisine giriş yapmadan önce piyasada dolaşan talebi ve arzı, piyasanın durumunu ve bu durumlar karşısında nasıl önlemler alması gerektiğini incelemesidir. Yani aslında, rakipleri karşısında neler yapabilir bunu görmeye çalışmasıdır. Pazar araştırması tüm sektörler için geçerli bir durumdur. Gıdadan, giyime, kozmetikten otomobile kadar tüm sektörler içerisinde pazar araştırması zorunludur. Dünyada ilk defa sizin yapacağınız bir iş bulmadıysanız ve ilk defa siz denemiyorsanız, her şeyden önce araştırma içerisine girmek zorundasınız. Dilerseniz şimdi gelin pazar araştırması nasıl yapılır öncelikle bunu incelemeye başlayalım.

Analiz ve Takip

Herhangi bir sektörü düşünelim. Örnek olarak otomobil sektöründe bir tamirhane açmak istiyor yada servis kurmak istiyorsunuz. Analiz ve takip konusunda açmak istediğiniz iş yerinin çevresinde bulunan tüm rakiplerinizi kontrol etmelisiniz. İş gücü ne durumda, en çok hangi noktada talep var, işletme içerisinde en çok neye ihtiyaç duyuluyor bu konuda analiz ve takipleriniz sizi ilk başlangıç olarak herkesten bir adım öne taşıyacaktır. Özellikle insanlar, sırf analiz ve takip yapabilmek için insanları görevlendirmekte ve bu konuda para ödemekte.

Açmak istediğiniz iş yerinin bir benzerini yıllar önce açmış ve işleten kişiyi bir düşünelim. İşletme içerisinde hangi malzemelere daha çok ihtiyaç duyuyor yada hangilerini daha sık bir şekilde kullanıyor bunu kontrol etmelisiniz.

Piyasa Fiyatları

Elbette diğer önemli noktalardan biri ise piyasa fiyatlarının ne durumda olduğudur. Eğer sizler herhangi bir yerde gıda için işletme kuracaksanız toptancınızdan aldığınız raflara kadar her noktada pazar araştırması yapmak zorundasınız. Fiyatları incelemeli ve karşılaştırmalar yapmalı, buna göre kendinize en uygun olan noktayı belirlemelisiniz. Sizler, içerisine girdiğiniz her sektörde aslında bir başkasına rakip olmuş olacaksınız. Rakiplerinizin önüne geçmek aslında son derece önemli bir hamledir.

Piyasa fiyatları konusunda yukarıda verdiğimiz örnek sadece aralarında en basitleriydi. Fiyatlandırma konusunda pazar araştırmasına çıkmak, rakip analizi yapmaktan bile daha önemli bir konumdadır.

İnsanlarla Görüşme Yapın

Girmek istediğiniz iş sektörünü gıda olarak örneklendirelim. Bir market kurmak istiyorsunuz ve pazar araştırmasına çıkıyorsunuz. Rakiplerinizle görüşme yapabilirsiniz. Bu ne size ne de onlara bir şey kaybettirmeyecektir. Zaten sizden önce iş kurmuş ve sektöre girmiş bir kişinin, oturmuş bir düzeni ve portföyü bulunmakta. Sizler sadece bilgi akışı sağlayacak ve devamında ise onların deneyimlerinden faydalanmış olacaksınız.

Bu süre içerisinde daha dikkatli olmalı ve rakiplerinizle münakaşa içerisine girmemelisiniz. Eğer, karşınızdaki kişi anlayışlı ve iyimser biriyse size her konuda yardımcı olmaya çalışacaktır. Bunun iki türlüsü vardır iyi ve kötü. Piyasa araştırması içerisindeyken umarım iyi ve anlayışlı rakiplere denk gelirsiniz.

Proje Hazırlayın

Yapmanız gereken tüm işleri zaman içerisinde bir proje haline dönüştürmelisiniz. Bu süre içerisinde hem piyasa araştırması yapacak hem de kurmak istediğiniz işin hazırlamasını ve çalışmalarını yürüteceksiniz. Hazırlama ve çalışma aşamaları bu noktada sizi daha çok zorlayacak ve yorulmanıza sebep olacaktır. Bu yüzden piyasa araştırması içerisindeyken hem araştırma yaparken hem de çalışmalara devam ederken hazırlıklı ve planlı olmalısınız.

Piyasa araştırması hakkında hazırladığımız yazımızı bu noktada sonlandırıyoruz. Önemli olan her şeyin belirli bir düzen ve plan dahilinde ilerlemesidir. Zaman içerisinde siz farkında olmadan bile birçok noktada bilgi sahibi olmaya ve sektörün içerisinde tam olarak yer bulmaya başlayacaksınız. Başarılı ve mutlu bir kariyer hayatı geçirmenizi temenni ediyoruz.