• ALTIN (TL/GR)
  2.552,18
  % 0,13
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9756
  % 0,45
 • € EURO
  35,8291
  % -0,07
 • £ POUND
  42,5674
  % 0,30
 • ¥ YUAN
  4,5405
  % 0,34
 • РУБ RUBLE
  0,3770
  % -0,13
 • BITCOIN/TL
  1880692,462
  % -1,49
 • BIST 100
  11.024,33
  % 2,62

Pazarlama Stratejisi

Pazarlama Stratejisi

Pazarlama stratejisi adlı yazımıza hoş geldiniz. Bugün sizlerle birlikte pazarlama adına neler yapabilirsiniz, hangi stratejileri kullanmalısınız tüm bu detaylardan bahsedeceğim. Öncelikle, pazarlama demek ticaret demektir. Sizler eğer hayatınızın geri kalanında ticaretle uğraşmak istiyor ve hali hazırda ticaret ile uğraşıyorsanız, pazarlama konusunda çok iyi olmanız gerekmektedir. Ancak en başta şunu hatırlatmak istiyoruz, pazarlama stratejisi, insanları dolandırma stratejisi değildir. Bu konuda net bir şekilde vurgu yapmış olalım.

Pazarlama Stratejisi Nedir?

Hayatım boyunca ticaretin içinde büyümüş ve hala güncel olarak aynı zamanda ticaret yapan biriyim. Bu süre zarfında en iyi öğrendiğim şeylerden biri ise pazarlama stratejisinin ne kadar önemli olduğudur. Bu strateji en çok özel sektörlerde ve aynı zamanda otomobil piyasasında kullanılmaktadır. Dilerseniz bu giriş kısmını geçelim ve yazımızın tüm detaylarını incelemeye başlayalım.

Konuşma Becerisi

Pazarlama stratejisi arasında en önemli olanlardan biri ise kesinlikle konuşma becerisidir. İnsanlar, ne kadar iyi cümle kurabilir ve o an ki krizi ne kadar iyi yönetebilirlerse, o kadar çok beceriye sahip olurlar. Sizler herhangi bir noktada satış yapmak istiyorsanız, konuşmanız ve karşı tarafı ikna etmeniz gerekli. Örnek verecek olursak, bir ürün satıyorsunuz ve müşterilerinizle görüşüyorsunuz. Onlara direkt olarak ne olur benden ürün al dercesine yaklaşmaktansa, daha sakin ve daha profesyonel bir şekilde konuşmalı, onları sakinliğiniz ve verdiğiniz güven neticesinde ikna etmelisiniz.

Ürün Kalitesi

İster bir firmanın ürününü satın, isterseniz kendi ürünlerinizi satın, sattığınız her malın kaliteli ve düzgün olmasına özen gösterin. İnsanlar aynı ürünü sizden değil bir başkasından da alabilir. Sonuçta dünyada sadece sizler satış yapmıyorsunuz. Ürün kalitesi demek aslında tam bu noktada önemlidir. İnsanların sizi tercih etmesi için bir sebebi olmalı. İşte o zaman pazarlama stratejisi konusunda en sağlam adımı atmış olacaksınız.

Ürünlerinizi devamlı olarak kontrol edin. Ürünler diyoruz ancak her ne satıyor olursanız olun bu geçerlidir. Her gün düzenli kontroller yapın ve eksik olan bir taraf varsa bunu düzeltin yada değiştirin. O eksik gördüğünüz ürünün hiçbir şekilde müşterinize ulaşmaması gerekli. Aksi taktirde firmanızı ve adınızı lekelemiş olursunuz.

Reklam Çalışmaları

Reklam çalışmaları, pazarlama stratejisi için oldukça önemli bir rol oynamaktadır. İnsanlar, siz reklam yapmazsanız ne sizi tanıyabilir ne de sizi görebilir. Bu konuda önemli olan şeylerden biri, ürünlerinizin yada vermiş olduğunuz hizmetin devamlı olarak kalıcılığını sağlamak ve aynı şekilde reklam çalışmaları yaparak halka tanıtmak. Bunu yaptığınız taktirde her ne olursa olsun pazarlama konusunda bir adım daha öne geçmiş olacaksınız.

Şirketler yada işletmeler sadece bu durum için ayrı bir şekilde reklam çalışması yapmaktadır. Bunun için insanları işe almakta ve aynı zamanda bunun için bütçe ayırmaktadır. Sizlerde, reklam çalışması yaparak pazarlama stratejinizi geliştirebilirsiniz.

Müşteri Takibi

Müşterilerinizin ürünleriniz yada sizin verdiğiniz hizmet hakkında neler düşündüğünü sorgulamanız gerekmektedir. Onları arayın, rahatsız edin demiyoruz ancak insanların ne gibi fikirleri var bunları öğrenmek zorundasınız. Sizler, müşterileriniz sayesinde var olacaksınız ve onların neler düşündüğünü her noktada daha önemli olacaktır.

Geri dönüşleri değerlendirin. Elbette hem olumlu hem de olumsuz dönüşler alacaksınız ancak müşteri takibi bu noktada önemlidir. Olumlu yorumlar için teşekkürlerinizi, olumsuz yorumlar için ise eksiklerinizi belirleyip gereken tüm çalışmaları yapmalısınız. Bu sayede sağlıklı ve iyi bir pazarlama stratejisi elde etmiş olacaksınız.

Pazarlama stratejisi adına hazırladığımız yazımızı burada sonlandırıyoruz. Yorum ve görüşleriniz bizim için önemli. Sağlıklı ve huzurlu günler dileriz.