• ALTIN (TL/GR)
  2.559,20
  % 0,41
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0413
  % 0,65
 • € EURO
  36,0249
  % 0,40
 • £ POUND
  42,9931
  % 1,08
 • ¥ YUAN
  4,5527
  % 0,59
 • РУБ RUBLE
  0,3760
  % -0,36
 • BITCOIN/TL
  1902497,580
  % 0,64
 • BIST 100
  11.064,85
  % 0,37

SMMA Nedir? SMMA İle Para Kazanma

SMMA Nedir? SMMA İle Para Kazanma

SMMA nedir sorusunu cevaplayacağımız yazımıza hoş geldiniz. Bugün sizlerle birlikte yeni tanınmaya başlanan bir ek gelir kaynağından bahsedeceğiz. Sorduğunuz zaman herkes evinden oturduğu yerden ek gelir kazanmak istiyor ve aynı zamanda devamlı olarak da bir iş yapmayı düşünüyor. Genel olarak baktığımız zaman bunun olması imkansız değil ancak yeterli araştırmayı ve yeterli azmi göstermek gerekli. Bugün sizlerle birlikte bu konu hakkında derinlemesine konuşacağız.

SMMA

SMMA yukarıda ufak bir giriş yaptığımızda söylediğimiz gibi bir iş sektörüdür ve bu işi evinizden rahatlıkla yapabilirsiniz. Özellikle son zamanlarda home office çalışma oranında ciddi şekilde artış gözlemlenmekte. Bu oranın artışı aslında pandemi döneminde başladı desek daha doğru olur. Bundan ötürü birçok iş sektörü açıldı ve insanlar evlerinden çalışmaya başladı. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan yazımızı incelemeye başlayalım.

SMMA Nedir?

Sosyal medya üzerinden para kazanmak istiyorsanız, bu sektör aslında tam size göre diyebiliriz. Kısaltılmışı SMMA olan Sosyal Medya Yönetim Hizmetleri, bir işletmenin yada herhangi bir şirketin sosyal medya hesaplarını yönetmek, kontrolleri sağlamak, takip etmek gibi birçok alanda faaliyet gösterme anlamındadır.

Herhangi bir konuda şirketiniz var ve ticari anlamda faaliyet gösteriyorsunuz, bunca işiniz arasında sosyal medya hesaplarınız ile ilgilenemiyorsanız, SMMA iş ilanı girerek kendinize bir yönetici bulabilirsiniz. Bunun yanında işletme hesabınız varsa ve sadece bu hesap için çalışan arıyorsanız, kişinin insanlarla iletişim becerisi, marka yönetimi ve tanıtımı konusunda bilgi ve deneyim sahibi olması gerekmektedir.

SMMA için sadece ajanslar dahi bulunmaktadır. Sosyal medya konusunda insanların ne istediğini anlamak ve buna göre hizmet vermek için ajanslar ve topluluklar oluşturulmaya devam etmektedir. Eğer bilgisayar kullanımı konusunda iyiyseniz ve bu işi yaparken aynı zamanda zevk alarak çalışmak istiyorsanız, sizlerde bu alanda rahatlıkla iş bulabilirsiniz.

Kişisel olarak iş ilanlarını araştırabilir ve insanlara bunu sorabilirsiniz. Çekinecek herhangi bir şey olmadığı gibi, şahsi olarak hiçbir yere ilan vermeden SMMA konusunda çalışan arayan birçok kişiye de ulaşabilirsiniz.

SMMA ajansları sosyal medya konusunda güncel olan tüm noktaları ve trendleri bilirler ve buna göre müşterilerine bu yenilikler üzerinden hizmet verirler. Sosyal medya, dünyaya yayılan ve birçok alanda hayatımızın tam merkezinden bulunan platformları içerdiğinden ötürü, her geçen gün yeni iş sektörlerinin oluşması oldukça doğaldır.

SMMA İle Para Kazanma

Sosyal medya yönetimi yapmak için öncelikle bu platformlarda iyi bir şekilde bilgi sahibi olmalısınız. Size bir şirket gelip, sosyal medya hesaplarını yönet sana para vereyim dediğinde, tam olarak hizmetini almak isteyecektir. Müşteriniz hangi konuda ne istiyor öncelikle bunu öğrenmeli ve çalışmalarınıza buna göre başlamalısınız. Sonuçta iş yapacaksınız ve para alacaksınız. Bunun karşılığını vermek en doğal göreviniz olacaktır.

Müşterilerinizin istekleri doğrultusunda hareket ettiğinizde, özellikle sosyal medya konusunda daha çok tanınabilir ve birçok işi beraberinde yürütebilirsiniz. Aynı zamanda, haber kanallarında da bu işi yapan birçok kişi bulunmakta. Sosyal medya üzerinden bu kişileri şahsi olarak takip edebilir ve iş ilanları verdikleri zaman gerekli başvuruyu yapabilirsiniz.

SMMA ile para kazanma konusuna gelecek olursak, öncelikle insanlar sizden bir istekte bulunacak ve bunun karşılığında para verecek, bunu unutmamalısınız. Aynı zamanda müşteriniz sosyal medya hesaplarında takipçi sayısının artmasını isteyebilir, beğeni sayısının artmasını isteyebilir. Bunun gibi birçok örnek sıralayabiliriz. Ayrıca;

 • Müşterileriniz normal olarak hesap yönetimi için size ulaşabilir
 • Sosyal medya üzerinden şirketlerinin reklamlarını yapmak ve yönetmek için size ulaşabilir.
 • Sosyal medya platformlarında içerik üretmeniz için size ulaşabilir.
 • Şahsi olarak hesaplarının doğal yollardan gelişmesi ve büyümesi konusunda istekte bulunabilir.
 • Sosyal medya konusunda eğitim almak isteyen müşteriler de size ulaşabilir.

Sosyal medya, sandığınızdan daha büyük bir dünyayı içinde barındırmaktadır. Özellikle Facebook ve İnstagram bu konuda son derece yarış içinde diyebiliriz. Dünyanın öbür ucundaki kişi bile size ulaşabiliyor, fotoğraflarınızı beğeniyor ayrıca sizi takip edebiliyorsa, insanların sadece bu hizmet karşılığında para vermesi oldukça normal karşılanmalı.

Her ne olursa olsun sosyal medya üzerinde kendinizi iyi görüyor ve ben bu işi yapabilirim diyorsanız, gerekli araştırma içerisine girmeli ve SMMA sektörüne adım atmalısınız. Sağlıklı ve huzurlu günler dileriz.