• ALTIN (TL/GR)
  2.027,30
  % 0,53
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0623
  % 0,23
 • € EURO
  33,6539
  % 0,03
 • £ POUND
  39,4019
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  4,3166
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3321
  % -0,31
 • BITCOIN/TL
  1583084,563
  % -0,95
 • BIST 100
  9.374,20
  % 0,29

Üniversite Başarısı Arttırma Yolları

Üniversite Başarısı Arttırma Yolları

Üniversite başarısı arttırma yolları adına konuşacağımız yazımıza hoş geldiniz. Üniversite ve üniversiteliler hakkında detaylı bir şekilde konuşacağız. Gençler, üniversiteye çoğu zaman hayalleri uğruna gelseler de, çoğu zaman aile evinden uzaklaşmak ve rahat bir 4 yıl geçirmek için gitmek istiyorlar. Bunun aslında ülkemizin geleceği ve aynı zamanda kendi gelecekleri için ne kadar zararlı olduğunu anlamaları bir hayli zaman alıyor.

Üniversite Başarısı Arttırma Yolları

Üniversite başarısı arttırma yolları arasında ilk önce disiplin oluşturmak gelmelidir. Evet, çok çalışmak, düzenli çalışmak gibi birçok nokta oldukça önemli ancak bunların olabilmesi için öncelikle kişi kendini bir disiplin içerisine sokmalıdır. Askeri kamp moduna geçin demiyoruz ancak gezeceğiniz zamanında ders çalışacağınız zamanında belirli ve dozunda olması gerekli. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan yazımızı incelemeye başlayalım.

Disiplin Kurma

Üniversiteye gittiniz ve artık aile evinden uzaksınız. Kendi içinizde bir hayat kurdunuz. Oraya gitme amacınız elbette üniversitenizi okumak ve başarılı olmuş bir şekilde eve dönmektir. Elbette, bunlar olduğu sürece sorun yok ancak oturduğunuz yerden bu başarıyı elde edemeyeceksiniz. Disiplin oluşturmadığınız sürece, ya eğlenmeye daha çok vakit ayıracak yada sadece hayatınız boyunca ders çalışacaksınız.

İkisinin dozunu ayarlamak bu kadar zor olmayacaktır. Elbette, çevreniz ve arkadaşlarınız sizi olumsuz etkileyebilir fakat durum sadece arkadaşlarınızdan ibaret değildir. Kendinizden sorumlusunuz ve ayrıca siz yapmazsanız kimse disiplin konusunda size yardımcı olmaz. Üniversite başarısı arttırma yolları arasında kesinlikle disiplin yer almaktadır.

Düzenli Ders Çalışma

Çağımızın en büyük sorunlarından biri ise düzenli ders çalışmamaktır. İnsanlar ya sınavlardan bir hafta önce çalışıyor yada hiç çalışmıyor. Hal böyle olunca sınavlarda düşük not almak ise kaçınılmaz oluyor. Öncelikle, düzenli ders çalışmayı kendinize alışkanlık haline getirmelisiniz. Disiplinden kastımız kesinlikle bundan ibaret. Sizler disiplinli bir şekilde çalışarak hem aynı zamanda başarılı olacak hem de sosyal hayatınızı daha iyi yöneteceksiniz.

Günü gününe ders çalışmak, sınav zamanı öncesinde sizin işinize oldukça yarayacaktır. Bunun nedeni ise her gün düzenli çalışan birinin, sınav zamanında yeniden ders çalışırken çoğu noktaya aşina olacak olmasıdır.

Sosyal Hayatı İyi Ayarlayın

Üniversite başarısı arttırma yolları arasında en önemli ve kritik noktalardan biri sosyal hayattır. Üniversiteye giden gençler, club yada bara gitmeyi bir marifet sanıyor. Bunun yanı sıra bir akşamda 500TL bayılmayı kendileri için cool sanıyor. Hayatımda gördüğüm en saçma sosyal hayat bu diyebilirim. Kimse size cluba gittiniz diye madalya takmayacak. Ailenizin gönderdiği paranın çoğunu bir gecede harcadığınız için cool sanmayacak. Aksine bu durum kimsenin umrunda olmayacak.

İster evde kalın ister yurtta, kendinize bir akşam kahve yapıp film gecesi yapmak kadar daha keyifli bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bu durum kişiden kişiye değişebilir ancak sosyal hayat alkol içmek değildir. Arkadaşlarınızla gezmeye gitmek, yeni yerler keşfetmek, piknik yapmak yada hiçbir şey yapmadan sadece evde film keyfi yapmaktır.

Bu söylediğimizi dinlemez ve aynı şekilde yaşamaya devam ederseniz, ailenizin gönderdiği parayı alkole yatırır geri kalan 20 gün boyunca sadece makarna yersiniz. Tüm bunların yanında bu sosyal hayat dediğiniz saçma duruma alıştığınız zaman üniversite ve dersleriniz hiçbir şekilde aklınıza gelmeyecektir.

Yukarıda sıraladığımız maddelerde üniversite başarısı arttırma yolları hakkında bilgiler ve öneriler sunduk. Önemli olan hayatınızı ne için yaşadığınız ve başarılarınızın devamı için ne kadar çok çalıştığınızdır. Disiplin ve kural koymadığınız sürece hayatınızın hep bir noktasında tıkanmaya başlayacak ve zorlanacaksınız. Sağlıklı ve huzurlu günler dileriz.